сряда, 18 декември 2013 г.

Мароко, част 2 ... за под 200 лв

 
 
 
За феновете на Мароко като дестинация, а и след още по-задълбочено ровичкане успях да се сборя с границата от 200 лв и намерих вариант за летене.
 
Малко е засукан, но затова пък доста интригуващ и включва в себе си 4 основни причини да е интересен
 
1. Крайната цена на билетите падна под 200 лв /разбира се отново трябва да се отбележи, че тъй като полетите са с Wizz & Ryan, това е най-базовата цена и включва реално само и единствената седалката в 4-те самолета :)/.
2. Обхваща един хубав период какъвто е средата на февруари и дори закача лекичко Свети Валентин
3. Каца се в Танжер а се се излита обратно от Ужда /Oujda/. Това е колкото минус толкова и плюс. Дава прекрасна възможност за едно любопитно пътешествие между двата града /сериозно разстояние около 700 км/, а по пътя се намират такива интересни места като Рабат, Фес и Мекнес.
4. 4-тата причина, макар и да не съм сигурен доколко лесна е за реализация е едно отскачане от Ужда /на границата на Алжир/ в самият Алжир ... Алжир е една интересна и мистериозна страна и трудно бих могъл да опиша какво точно видях там.
 
Ето и логистични подробности за тези, които вече им се е насъбрало желание да се пробват:
 
> Излитане на 13.02 от летище Отопени в Букурещ с полет на Уиз за Брюксел Шарлероа; 12:45-14:45, цена 64 леи /30 лв/ - с уиз карта и малък ръчен багаж
> Пак на 13.02 от летище Шарлероа до Танжер, Мароко с Райън, 16:25-18:20, цена 37 евро /72 лв/, с ръчен багаж
> Връщането е на 20.02 от летище Ужда, Мароко за Брюксел Шарлероа с Райън, 10:20-14:40, 350 MAD /60 лв/, с ръчен багаж
> Пак на 20.02 от Шарлероа за Букурещ с Уиз, 15:15-18:55, цена 64 леи /30 лв/ - с уиз карта и малък ръчен багаж
 
Последният полет е малко рисков предвид краткото транзитно време, но при наличието на ръчен багаж и достатъчно натрупан адреналин от Мароко, мисля, че без проблем :)
 
Обща цена за 4-те полета - 192 лв.
 

събота, 14 декември 2013 г.

Мароко за 240 лв двупосочно с полет от Букурещ




Приятели,

Предполагам дори и на най-върлите фенове на зимата, снега и планините им се иска да прескочат, дори и за малко, до по-топли географски ширини. А ако подобно място носи със себе си и много история и ориенталски привкус в средата на зимата, решението за подобно пътуване се взима лесно.

Мароко е едно от местата, което аз лично винаги съм имал мерак да посетя, макар и да съм се нагледал на арабски реалности последната година. И все пак ето ви нещо интересно, разбира се под формата на засукано пътуване с еднопосочни полети на Wizz & Ryan, ръчен багаж и общо 5 летища.  

Избраният от мен период е края на януари и първите дни на февруари. Да, именно този период, в който по родните ни земи се чудим как да стигнем до работното място от преспите наоколо; как да запалим колата при минус 20 и да спим ли с чорапи или без :) Е, в Маракеш ... в началото на февруари няма никой да ви обещае плажуване, но пък ето и примерни температури ... пак около 20, но този път на +. С една дума ... прекрасно време.  

 

Пътуването започва от Букурещ за Лондон Лутън с Wizz. В Лондон има достатъчно време да се прехвърлите от летище Лутън до летище Стенстед за да хванете следобедният полет за Маракеш с Ryan. Връщането е през Айндховен /с Ryan/ и до Букурещ с Wizz.






 

 
Ето какво показват и сметките за 4-те билета. Припомням още веднъж, че това са крайни цени, но само с ръчен багаж /за Wizz дори малък ръчен/, с wizz карта и т.н. Т.е. най-евтината опция достъпка за купуване от лоукост превозвач.

> Букурещ - Лондон Лутън - 63 лв
> Лондон Стенстед - Маракеш - 27 GBP /около 61 лв/
> Маракеш - Айндховен - 503 MAD /около 87 лв/
> Айндховен - Букурещ - 15 euro /около 30 лв/

Тоталът е 240 лв

петък, 13 декември 2013 г.

Най-добрите линии за 2013

Приятели,
 
Като сме метнали разни статистики, както е редно в края на всяка година :), няма да e блог за полети ако не споменем и най-добрите авиолинии за 2013. Категориите са страшно много ... не само по региони и вид превозвач, а и по редица други фактори като комфорт в различните класи; вид обслужване и храна; лаунджове и трансфери.
 
Но ще се съсредоточим върху основните категории, нещо като Оскарите за най-добър филм и режисьор.
 
Започваме с най-добрите нискотарфини превозвачи в Европа. Много от нас пътешествениците неибежно разчитаме често на тези линии. Тук първи са Norwegian, а втори EasyJet. Wizz са чак 6, а любопитното е, че най-голямата линия въобще в Европа - Ryan - въобще не са в десетката. Аз лично съм ползвал услугите на само 4 от този списък, а предполагам, че норвежците предлагат наистина високо качество по типичен скандинавски модел.
 
Продължаваме с класирането сред всички превозвачи в нашият си район на Източна Европа. Любопитните тук неща са няколко ... разбира се на първо място, че нашият превозвач го няма хич. Другото любопитно е, че има цели 3 руски линии, включително лидера Аерофлот. Полските линии очевидно не са в добро състояние, щом заемат незавидното 8 място въпреки инвестициите си в Dreamliners. Така или иначе нито една от тези 10 линии не се вмества в топ 10 на Европа ... което може само да ни подскаже какво е нивото на услугите и моментното развитие между Изток/Запад. Тук отново личният ми опит ме е само на 4 от 10-те линии.
 
 
 

















Ето и втората по-важност категория в днешната подредба, а именно най-добрите в Европа за 2013. За поредна година и без никакво учудване лидери са Turkish. Сериозно наблюдавам тяхното развитие, инвестиоционни планове, развитие на мрежата а и разбира се генерално развитие на икономиката в Турция вкл. предстоящото изграждане на най-голямото летище в света в Истанбул, което ще замени Ататюрк. Дали Турците имат шанс да станат най-добри в света е отделен въпрос ... но със сигурност скоро ще се превърнат в най-широкообхватна линия, с най-много дестинации. И предполагам, че точно това им е целта, за да успеят да напълнят новото летище и да превърнат Истанбул в лидер сред хъбовете редом с Дубай. От въпросната класация мен лично ме учудва липсата на SAS. Като цяло съм имал късмета да летя с 6 от 10-те линии.





















Ето и несъмнено най-престижната категория: Най-добрите в света. Каквото и да си говорим, най-добрите линии не са европейските линии и въпреки, че Turkish са на 9 място, то аз и тях не ги зачислявам към стара Европа. Разбира се интересното е, че липсват и линии от Северна Америка. Пълна и безпрецедентна доминация на арабските линии: позиции 1, 2, 7. Следват далекоизточните: 3, 4, 5, както и представители на Океания и Индонезия. Всичко това се дължи на няколко фактора: много ресурси на собствениците на тези превозвачи /визирам основно арабските/; високият стандарт на живот и съответно на пътниците /визирам Япония, Австралия и Нова Зеландия/; големият бизнесопоток именно в тези части на света. За съжаление съм имал късмета да летя само с 2 от линиите - Emirates & Turkish. Разбира се нищо не се знае, но се съмнявам, че скоро ще имам шанса да се кача на борда на някоя от японските или австралийски линии ... но Божа работа.

Ето и пълен списък с всички класации на годишните награди за 2013 - Skyrax.
http://www.worldairlineawards.com/









 

вторник, 10 декември 2013 г.

Пътувай смело през 2013


Нямах кой знае какви очаквания, че 2013 ще бъде толкова "летяща" като 2012, а то какво се оказа. Не само, че беше ... ами дори и я надмина съвсем безпрецедентно. Като се загледа човек в картата, ще види подобните дълги неочаквани отсечки към изгряващото слънце, но най-вече се появиха и съвсем нови дестинации в картата. Крайният вариант на картата за 2013 е този, тъй като не се очаква да мръдна някъде в идните 2 седмици ... е все пак не всяка година човек може да прекарва Нова Година в Токио ... този път пак на скучна варненска земя.

И тъй като двете години са сравнително подобни ще направя директно сравнение с +/-

Данните на кратко за 2013/2012:
Общо полети: 33/25/+8
Линии: 12/10/+2
Посетени страни: 14/13/+1
Общо км във въздуха: 63500/59900 км/+3600
Най-често използвани линия: Wizzair - 8; Austrian - 6/Air China - 5; Wizzair - 5
Най-често използавани летища: Варна&София - 8/Пекин - 6; Баняса - 4; Истанбул - 4
Ето и картата:



Ето и кумулация на всички данни след 2013.

Общо полети: 148
Използвани линии: 25
Посетени страни: 29 на 4 континента /като добавим и сухопътните, посетените страни са 40/
Използвани летища: 55
Общо км във въздуха: 224469 км
Топ 5 най-често използвани линии: Wizzair - 32 пъти; Malev- 24 пъти; Bulgaria Air - 18 пъти; Ryanair - 9 пъти; Turkish - 7 пъти
Топ 5 най-често използавани летища: Варна - 40 пъти; София - 39 пъти; Будапеща - 32 пъти; Истанбул - 10 пъти; Бургас - 10 пъти
Най-чести маршрути: Варна - София и София - Варна по 9 пъти; Варна - Будапеща и Будапеща - Варна - по 8 пъти
Любима линия: все още Turkish airlines

Какво предстои през 2014: Още от сега квотата за идната година отива на 45 хилки и 2 съвсем нови дестинации като Канада и Филипините ... а какво ли ще донесат идните месеци?

Ще минем ли тазгодишните километри? Ще задържи ли Turkish лидерството в моята класация или няколкото предстоящи полета с Emirates ще преобърнат каручката :)

Пожелавам си колкото излитания толкова и кацания.