Приятели,
Вече не на шега си е 2013, и то средата на февруари. С една дума мина малко повече от месец от японската одисея. Сами разбирате, че с времето емоциите са избледнели дотолкова, че ще ми е трудно да завърша разказа по начина, по който планирах в началото. Но обещавам да дам всичко от себе си.
Втората част на престоя ще бъде по-кратка не само поради тази причина, ами и от факта, че между 1 и 3 януари се борих с японската ми настинка, използвайки японски плацебо медикаменти ... а един мъж когато е болен е все едно на смъртно легло: охка, пъшка, мрънка и иска да се скрие вдън земя. Но вече се бях скрил достатъчно далеч, че да си давах сметка, че би било крайно неразумно да проспя половината от престоя си.
*Вметка след приключване на разказа - тази част се оказа достатъчно дълга, че да оставя място за още една мини-част :)
След т.н. новогодишен камерален купон с джаз музика, навлязохме в новата 2013, а мен вече ме бе подгонила настинката. Обикновено нося със събе си лекарства от първа необходимост /леки успокоителни; алергия; мини-астма/, но не бях предполагал, че ще трябва да и нося всички лекарства на базата на парацетамола ... все пак дори и да предполагах, че може да се разболея, то не съм очаквал, че в Япония аптеките представляват смесен тип магазини /козметика и дрогерия/ с лекарства само с японски надписи; други спецификации и дозировки. С една дума - парацетамол или фервекс липсваха ... кофти но факт.
Както и да е, 1 януари беше не само първи ден на 2013, но за мен беше и първи ден изцяло сам в Токио. Джон бе заминал на семейната сбирка в дома на Йошико. Едва тогава осъзнах, че съм направил голяма грешка да се отдам предните дни на инстинкта и логистичните познания на Джон ... бях притъпил моето силно оръжие - ориентацията. А ориентацията в голям метрополис, с 60-на подземни линии в празничен ден е едно сериозно предизвикателство. Очевидно е, че не само ориентацията ми бе притъпена ... бях забравил, че не съм в Европа, и в частност България, където навсякъде се стига бързо, лесно и безпроблемно. Направих бърз план за пътуване с главна цел - Sky Tree - най-новото бижу на Токио и същевременно най-високата кула в света /втората най-висока сграда след Бурж Кхалифа/. Казах си ... отивам, купувам си билет, качвам се на 634 метра височина и си гледкам Токио надлъж и нашир. Трябваше да се прекача около добре познатата Асакуса, но обърках една спирка ... и по този начин си направих естествена 15-минутна разходка.
Да се разхождаш по улиците на Токио е странно-клаустрофобично. Не би могло да се опише цялата маса хора, през която си пробиваш път ... с една дума вървиш с много малки стъпки, обкръжен от други вървящи с малки стъпки. Стигайки до Асакуса тълпата се увеличаваше до момент в който /типично по японски/ стигнах до кръстовище - затворено за движение, а регулировчика дирижараше правилното и контролирано пресичане на хора. Аз лично не бях виждал досега регулиране на движение на хора ... но в Япония много от нещата не трябва да ви учудват, там нищо не е ненужно или измислено просто така /тук за пореден път приликата с Германия е налице/.
Като говорим за тълпи и огромни маси от хора, то едва ли бих могъл да обхвана усещането, което ме беше обзело точно в този момент. А смея да твърдя, че съм бил в подобни метрополии, където наличието на тълпи е присъщо: Таймс скуер в Ню Йорк; Таксим в Истанбул; Пикадили съркъс в Лондон; Великата китайска стена; Летището в Бангкок и други. Но всички тези места се характеризират с неорганизирана тълпа от хора /обикновено туристи/, където при добри рефлекси и ориентационни умения ще си проправиш път и ще успееш да избягаш. В Токио ... точно в този момент, а и в много други ... тълпата е дисциплинирана, смирена, постоянно нарастваща и неописуема необхватна. За да не съм голословен - ето и линк към клипа сниман от мен.
Избягах от тълпата и съвсем очаквано се влях в една още по-голяма - този път за съжаление именно в Sky Tree. Само по себе си това съоражение представлява 6-7 етажен търговски център и едва след това започва обсерваторията. Нямах ни най малко желание да обикалям токийският мол ... но след като смело тръгнах да си купувам билет за кулата ... учтиво ме попитаха дали имам резервация ... при отрицателен отговор от моя страна, любезно ме насочиха към една опашчица за закупуване на билет, а след това ми препоръчаха да се разходя 4-5 часа в мола докато дойде моя ред за кулата. Отказах се от това удоволствие и се слях с мол-ската тълпа пазаруваща т.н. lucky bags /чанти, струващи Х пари, без да знаеш какво точно купуваш/ - но явно са любими на японците защото се харчиха като великденски козунаци у наше село. За пръв влизам в мол където ти дават карта за ориентир ... за пръв изпитах чувството на навалица на подобно място ... за пръв видях опашки от 100-на човека чакащи чинно да си платят закупената дреха на касата ... за пръв път видях много неща, на ограничено място и то по много пъти. И най-интересното: типично по японски, всичко си има своя времеви диапазон, който се спазва стриктно - работното време на центъра бе до 18:00 ... в 17:30 започнаха да информират по високоговорителите ... и буквално за десетина минути хората започнаха да напускат ... отново дисциплинирано и безпроблемно. В 18:00 всичко бе празно. Хареса ми е едно друго съобщение, за специално отворен информационен пункт за всички евентуално изгубили децата си в тълпата. Както винаги - няма нищо случайно и не на място.
Придвижих се към Shibuya за чаша горещ чай в очакване на Джон на нашето любимо място за срещи - бронзовата статуя на кучето на метространция Shibuya - пуш зона, и място за срещи. Последва тиха вечеря и ранно заспиване ... бях скапан.
2 януари е важен ден за Япония. Това е едва вторият ден в годината, когато може да се влезе в императорският дворец, и да присъстваш на една от 6-те кратки сесии, когато Императора поздравява масите от своите прозорци произнасяйки кратка реч. Нямаше как да не се отиде. Преди това направихме бърза разходка в една от японските градини и бързо към двореца. Тълпата, чакаща на километър от двореца може да откаже всеки един не-японец ... но и аз вече бях не-японец ... фен на опашките и смиреното чакане, така че смело напред ... или по-скоро смело на едно място, развявайки японски флаг :-) Успяхме да бъдем поздравени от Императора само след 2 часа чакане ... а клипът е ето тук. Заслужаваше си. Изморени и изгладнели се запътихме към българския ресторант София, търсейки нещо топло и вкусно нашенско ... за наше съжаление и 2 януари е все още празничен за повечето ресторанти. Както се казва - греда.
Денят продължи с посещение на поредният храм и много интересния музей на японската авиация и военни постижения. В музей като в музей ... истински реликви от самурайските периоди до втората световна война. Най-голямо впечатление ми направи представянето на събитията през Втората световна война, където очевидно в леко манипулационен стил, Япония бе представена като жертва, която в рамките на самоотбранителната политика се е наложило да нападне Пърл Харбър. Питах Джон, какво е неговото усещане за мнението на японците за тази война ... търсейки аналогия с немците - които се срамуват неимоверно - то тук се появи очевидната разлика. Сегашните японци не искат да говорят за войната, но и не биха си признали вината за световните неволи. За тях войната е била война, предмет на тогавашно статукво и вярват в това, че Япония е имала причина да бъде на страната на лошите. Друг интересен факт, е желание за промяна в японската конституция предвид проблемите с Китай понастоящем. Планираните промени ще позволят на японците да бъдат активни ... т.е. една интересна предпоставка за нещо неприятно в бъдеще.
2 януари бе достатъчно интензивен, че тотално да ми влоши здравословното състояние ... вечерта приключи бързо без желание за нещо така. Направихме смелият график за 3 да отскочим до Nikko /на около 2 часа от Токио/ да видим нещо по-традиционно ... след като големия план за Киото не проработи. Но на 3 януари не успях да стана - всички признаци на вирус a la influenza бяха на лице ... дори се стигна до консултация с лекар по телефона. Човека каза - взимай всичко х 3 пъти и си готов :) Така и направих. Ясно беше, че деня е изгубен.
Едва привечер се решихме да излезем отново. Както каза Джон - You are a hero. Последва любимото ми лекуване с шотове водка в френски винен бар ... разходка из Shimokitazawa, бързо хапване на Takoyaki /панирани октоподчета/ и малко японски безболезнен хазарт - Pachinko ... някаква небивала лудост, която все още се опитвам да разгадая. А нощта завърши къде? Разбира се в Coins bar ... с Гинес, шотове и приятни необременяващи разговори. Е няма как, болен не болен ... времето си минава и не може да се изпуска.
Последната част от престоя следва скоро, включително и самото завръщане.