Приятели,
Ето, че дойде време и за втората част от японската ми трилогия. Знам си аз, че подобни впечатления избеляват много бързо с времето, особено когато се втурнеш обратно към злободневните битово-работни действия. Бях си наумил да пиша за толкова много неща ... а дали ще успея да ги пресъздам именно сега е въпрос на муза и плавно преливане на мисълта и спомените от главата към пръстите. Но избирам точно тази петъчна вечер /*вече неделен следобед/, използвайки уютната домашна обстановка за да върна себе си и вас отново към 2012. Бай дъ уей ... аз все още трудно възприемам факта, че е 2013 ... все едно таз тройка се е прокраднала на шега в ежедневието ми. Започваме сега:
----------
Денят е вече 6 януари, т.е. измина цяла една вечност от предишното ми писане. Току-що кацнах в Рим след ултра-дълъг 13 часов полет от Токио. Всъщност полетът мина сравнително неусетно след като до 5 часа скитосвахме кръчмите и баровете с Джон като за последно ... и просто се качих ни жив ни умрял в самолета.
*Вметка от бъдещето: Подобно много активно купонясване до последно хич не помага в спокойното летене, още повече, че преди това трябва да стигнеш до летището, да извървиш цялата процедура по всичките му опашки и темподобни. Забавените реакции могат да ти костват закъснение в подобни обемисти летища. Хубавата страна е, че ти се спи ... зверски ти се спи, и въпреки липсата на комфорт в самолета - то все пак заспиваш. А и избягваш ненужните разговори с новите ти самолетни приятели по седалка ... някои от които обикновено са ненужно разговорливи.
Имам достатъчно време в чакане за да пресъздам нещата, които преживях за тази седмица в Токио.
*Вметка: всъщност времето се оказа недостатъчно поради голямата навалица на Фиумичино.
Периодът в Токио мога да разделя условно на 3 части ... даже по-скоро на 2 еднакви в началото и в края и една малко по-различна помежду им. Различната част бе по-различна поради жестоката ми настинка и то навръх нова година ... но затова след малко.
Първите 3 дни минаха под знака на много активен социален живот, основно в любимия ми още от предно ходене район Shibuya. И въпреки, че Токио няма ясно изразена централна част, то може спокойно да се каже, че именно Шибуя е центъра на социалния живот с десетките хиляди заведения, ресторанти и клубове. Това е ваша цел номер едно за да се слеете с тълпата и да се забавлявате. Много учудващо, след почти 3-дневно пътуване, бях голяма свежарка ... поне по собстевено усещане. Но със сигурност визуално не съм изглеждал така ... jet-lag няма как да не си окаже своето. Джон ме посрещна със прекрасна сурова риба, бутилка Саке и бири. След едно много старателно хигиенизиране ... се върнах към реалността много бързо. Бях в Токио ... най-накрая, след толкова месеца чакане. През тези няколко месеца имах 2 музикални мотива, към които се връщах често и ме отвеждаха в Токио: Black eyed peas - Just can't get enough и Manic street preachers - Motorcycle emptiness. И двете любими парчета са снимани в Токио ... бяха неотлъчно до мен, докато чаках тово ново пътуване.
Малко за Джон - един невероятен приятел отпреди почти 15 години. Запознахме се още на първата ми година в общежитието в Кракув ... той имаше гадже българка. Бързо се сближихме, прекарвахме времето си заедно. Партита до зори ... пътувания и негово посещение в България ... едно шеметно лято на 2000. После пак в Ню Йорк през лятото на 2002 и нишката после прекъсна. Той реши да "пробва" Азия и живя дълго в Сеул, а от 3-4 години в Токио. Сигурно всеки един от вас има подобни приятели, с които няма нужда да поддържате постоянна връзка. Можете да се виждате след години, и все едно никога не сте се разделяли. Това са приятелите, които са не по-малко специални от тези, с които делите ежедневието си. Джон бачка в международна консултингова фирма в Токио. Няма никакво намерение да се маха там ... напротив ... планира да създаде семейство и се чувства достатъчно уютно в този странен, странен самурайски свят.
Като домакин, Джон бе разбира се малко притеснен относно графикът на моето посещение. Трябваше да измисли достатъчно интересни /за мен/ сценарии, а както се оказа в последствие ... хич не е трудно да имаш динамични дни и вечери в огромният 35 милионен метрополис. Идеалното съвпадение - празници и негова планова отпуска ... можехме да правим каквото си искаме. Лошо съвпадение - празници и повечето забелижителности затворени. Но така или иначе не съм музейно-галерийно животно ... така, че приех тази даденост сравнително положително.
План за първа вечер ... който след бутилка саке се прави доста чевръсто и безразборно: парти на международна тематика. Организират веднъж седмично подобни сбирки където присъстват местни студенти /май такива бяха основно/, които искат да се запознаят /поговорят на английски с чуждите в Токио/. А японците наистина обожават да се запознават с чужденци, но за разлика от Китай ... където чужденците са боготворени, то тук, всичко е от любопитство и желание за комуникация ... а по-комуникативна нация от японската надали ще срещна. Преди партито - няколко коктейла в ливански бар. Партито бе доста сковано, пихме по няколко и към Шибуя ... а там живот. Като имам предвид живот и хора, то трудно бих могъл да го опиша. Но затова ще стане въпрос и в следващите писания. В Токио хората са много, прекалено много, а мястото оскъдно. Всичко се използва максимално, всичко е минималистично по необходимост ... тълпи от млади японци със странни прически; цветни лещи; момичета облечени като от анимационни филми; айфони с калъфи с заешки уши; огромни неони; музика и шум; весели компании и много алкохол. Това е Шибуя, това е Токио. Тук е редно да вметна за една особеност от социалният живот на японците, която ще коментирам и в последната част. Храната е ритуал, а поради една или друга причина /малки квартири или ежедневно напрежение/ хората предпочитат да се срещат навън. Т.е. вечерта винаги почва с приятна атмосфера на вечеря ... после идва сакето ... а после голямото отприщване и нощния живот. А японците пият, пият и то не малко. Е вярно, че трудно обработват алкохола и затова винаги има спящи и повръщащи по улиците. Но фактът е факт - японците обичат нощния живот.
Сами разбирате, че поради празничното стечение на обстоятелствата и затворените забележителности, бях принуден /с намигване/ да се насладя основно на кулинарно-баровия живот в Токио. Това бе повтаряемо занимание от ден първи до ден последен /с изключение на 2-та дни прекъсване поради настинката/.
Първата нощ в Токио завърши в ранните японски часове, т.е. в нормално късно-вечерно европейско време. За пръв път посетихме любимия на Джон - Coins bar ... в последствие се оказа, че често ще го посещаваме. След още няколко шота В52 потеглихме към вкъщи ... със силен алкохолен глад, а решението само едно - много калоричната супа Ramen - нещо като телешко варено със застройка и нудъли. Препоръчвам. По този тънък начин успях да надвия джет-лага още с пристигането си. А повярвайте ми - тези 7-8 часа разлика са истинско предизвикателство.
Ден втори /30.12/ започна почти около обяд с кратък анализ на предстоящите планове и по-специално моите планове и желания за посещение на Киото. Няма японец, който да не каже, че Киото е must see place по време на престоя в Япония. Аз бях на същото мнение - това бе старата столица, наситена с култура и история. А именно тия дни се очакваше да превали и снежец, което беше като магнит. Още преди да замина правих своите планове да отскоча до Киото. Проверявах всички финансово-приемливи варианти, дори се пробвах да купя т.н. пакет за чужденци Japanican pass, включващ билет с влака стрела Shikansen отиване и връщане и 1 нощувка в хотел в Киото. За беда ... всички пакети бяха спрени за продажба до 7 януари. Т.е. оставаха 2 варианта: 1 - т.н. експресен нощен автобус /9 часа път в едната посока/ ... тук пътя би ми излязъл около 150 евро двупосочно ... или 2 - нормален билет за Shikansen /3 часа при 250 км скорост/ - цена около 250 евро двупосочно. Автобусите съм ги намразил и няма шанс да се лангъркам толкова време предвид факта, че съм за кратко като цяло. А тези 250 евро просто не ми бяха по силите. По този начин за съжаление Киото отпадна и беше номинирано като основна спирка за следващото пътуване. В последствие поради обективни и субективни причини отпаднаха и другите 2 опции за по-близко пътуване извън Токио.
След бърза закуска с Okonomiyaki /вид палачинка с зеленчуков пълнеж и сурово яйце отгоре/ се отправихме към най-голямата историческа забележителност на Токио - Asakusa - с най-старият храм и малки улички пазещи духа на антично Токио. Ръмеше нон-стоп, т.е. нищо нетипично за Япония ... но за мен по-скоро неприятно. В храма има традиция човек да избира късмет, по една странна система, която тук ми е трудно да пресъздам. Така или иначе на мен ми се падна късмет гласящ "най-добрият късмет ... с много успехи и хубави начинания". Джон беше шокиран - не бе виждал досега подобен късмет. След Asakusa започна да се стъмнява и се насочихме към една също толкова стара част на Токио, с множество малки ресторанти, от по 5-10 маси. Това бе нощта на проливният дъжд, на закупеният от мен японски бял чадър /изгубен още същата вечер/ и началото на настинката. След поредната порция разнообразни японски вкусотии /включително пилешки гръкляни - Nankotsu karage/ се запътихме към ирландски бар, после втори бар, и отново се озовахме неусетно в Coins bar ... a накрая лудо парти в един клуб ... с интересни приключения.
Ден трети и съответно последен за 2012 започна в подобен стил ... с трудно обедно събуждане, бърза домашна закуска ... прогизнали кости и план за тръгване. Първа дестинация - храмът Meiji посветен на един от велките японски императори. Ако човек е посещавал други страни в Азия с будистка религия /например Тайланд/, то ще остане сравнително разочарован от туристическа гледна точка от храмовете в Токио. Не вниквам в религиозните особености, защото явно те са причината за тези разлики, но като цяло посещаването на храмове в Токио се равнява на обикновена разходка в парк и стигане на сграда /храмът/, до който няма достъп отвътре. Местните се редят отвън и хвърлят монети в огромна дупка, пляскайки. Туй то, ни повече, ни по-малко. Следващите няколко часа продължиха в градска разходка из няколко квартала ... Джон искаше да ми покаже особеностите на Токио. Предстоеше ни официална вечеря и среща за пръв път с избранницата на Джон - Йошико. Млада японка владееща много добър английски и работеща на рецепция на френски хотел. За разлика от повече млади японки, Йошико е доста амбициозна и търси кариера. Много приятна девойка, а най-важното, че двамата си пасват и имат общи планове за живота.
Йошико беше подбрала много приятен и изискан ресторант, избра всички специалитети подплътени с много саке ... а накрая взе, че плати сметката. Как да не го заобичаш това девойче. Полунощ наближаваше ... щях да посрещна новата 2013 далеч преди приятелите и близките ми в Източна Европа. Ако не съм споменавал досега, Новата година не е част от празниците в японската култура, макар и младите да я празнуват. Така или иначе няма големи организирани мероприятия, затова изборът беше по-скоро ограничен до това да си изберем подходящ бар и да посрещнем 2013 символично. Попаднахме на много уютен джаз клуб с DJ пускащ музиката от винилови плочи. Партито беше камерално, но затова пък шумно ... а в полунощ имаше и шампанско. Вечерта приключи доста по-рано от предишните ... не само защото не бяхме само двамата с Джон, но и преди всичко защото предстоеше 1 януари - много важен семеен японски празник, а Джон беше поканен на закуска в новото си семейство. Т.е. нямаше как да отиде в неадекватно състояние подобно на предишните дни :)
Така приключва част 1 от престоят ми в Токио ... така приключи и 2012 за мен. Следва продължение.