вторник, 18 декември 2012 г.

Моите 110+3 смели полета

Приятели,

След 4-те представени годишни справки е ред и на едно обобщение. То обхваща и по-далечни откъсъчни дати, които съм успял да издиря в някоя от пощите.

Като цяло приключенията ми с летенето са започнали от ранна бебешко/детска възраст, когато се е налагало да ме пренасят между България и Полша. В средата на 80-те явно не е било толкова скъпо да се ползват услугите на LOT. В последствие, поради липса на кола и явно поскъпнали самолетни превози, се прехвърляме семейно към автобусните превози. Пълен кошмар ... спомням си огромните опашки на Калотина с чакане по 20-на часа и общо пътуване по 2 денонощия. Оттогава сигурно съм намразил автобусите.

За съжаление тази порочна тенденция с ползването на автобуси продължи и в студенстките ми години. Но там е разбираемо - липса на пари и сравнително весело прекарване с българската алма матер група и празнично настроение. Дори толкова бях свикнал с межнародният автобусен превоз, че веднъж направих маршрута Мадрид-Добрич ... не препоръчвам.

Първото ми сериозно пътуване след толкова много години беше американската ми лятна одисея през лето господне 2002. После пак 2-3 години сушав период и отново на крилете.

Макар и след толкова много излитания и кацания през годините, все още всеки един полет ми носи удоволствие и адреналин. Емоциите и ритуалите съпътстващи чек-ина; сканирането; чакането пред гейта; търсенето на пуш-зона; луксозните хубави летища; фрий шоповете и чакащите големи желязни птици пред ръкавите. Тези неща ме вдъхновяват. Макар и да съм имал 2-3 по-сериозни турбуленции и рискови кацания, то смея да твърдя, че нямам страх и се чувствам достатъчно сигурно. Има няколко неизбежни елементи на летенето, които никога не са ми доставяли удоволствие и сигурно така ще си остане: проблема с налягането какво върху главата, така и върху краката; джет-лага; липсата на комфорт при нискотарифните превозвачи; безумните опашки при по-старите летища и суматохата около събирането и мъкненето на багаж. Но няма идеален вариант ... да кажем, че плюсовете са в пъти повече.

Като човек живеещ в Източна Европа, а дори и в Източна България, мога да се похваля със солидно количество време във въздуха, брой посетени държави и опит в самолетното пътуване. Мога само да мечтая, че скоро България и в частност черноморският ни район ще се превърнат в интересна дестинация /бизнес и туризъм/ и ще има реални възможности за редовно евтино летене не само в сезона. Но сигурно и това ще се случи ... и то съвсем скоро. Да не забравяме, че допреди 3-4 години първите стъпки в БГ правиха СкайЮръп, а после се наместиха и Уиз и промениха ситуацията на 180 градуса.

Въз основа на възстановените данни за моите полети се получава следната интересна информация. 
Общо полети: 113 /включително оставащите 3 до края на годината/
Използвани линии: 20
Посетени страни: 25 на 4 континента
Използвани летища: 46
Общо км във въздуха: 158229 км
Топ 5 най-често използвани линии: Malev- 24 пъти; Wizzair - 23 пъти; Bulgaria Air - 13 пъти; Ryanair - 8 пъти; LOT - 6 пъти
Топ 5 най-често използавани летища: Будапеща - 32 пъти; Варна - 31 пъти; София - 31 пъти; Букурещ Баняса - 9 пъти; Варшава и Бургас по 8 пъти
Най-чести маршрути: Варна - Будапеща и Будапеща - Варна - по 8 пъти; Варна - София и София - Варна по 6 пъти
Любима линия: все още Turkish airlines

Какво предстои: да сме живи и здрави до средата на февруари ще добавя още около 20000 км и моите очаквания са да стигна кота 200000 някъде през лятото. Адашката от София ми е обещала специална торта по този повод :)

Пожелавам си колкото излитания толкова и кацания.
А на вас приятели - пътувайте смело! И продължавайте да подкрепяте моето начинание.

Ето и картата:

 

Пътувай смело през 2012

Настоящата 2012 беше повече от знаменателна по отношение на полетите ми. А те даже не са и приключили. Очакват ме 3 нови отсечки до края на декември, Букурещ-Дортмунд; Амстердам-Рим и Рим-Токио. Тях също ги включвам в изобразената карта.

2012 е годината на многото, дългите и екзотични пътувания. 2 пъти към Далечният Изток и веднъж към Близкият. Като добавим и ред други пътувания се получи една достатъчно шарена картинка и 60000 км във въздуха, точно колкото сумарно за предните 3 години. Поради разнообразните дестинации и поради фалита на Малев секнаха типичните прелитания между Варна и Будапеща. Нямаше изразен лидер сред използваните летища и линии. Неслучайно и парадоксално, най-често използвах Air China и Wizz Air - по 5 пъти, а летищата в Пекин, Баняса и Истанбул бяха най-често използвани.
 
Данните на кратко за 2012:
Общо полети: 25
Линии: 10
Посетени страни: 13
Общо км във въздуха: 59900 км
Най-често използвани линия: Air China - 5 пъти; Wizzair - 5 пъти
Най-често използавани летища: Пекин - 6 пъти; Баняса - 4 пъти; Истанбул - 4 пъти 
Ето и картата:

 

понеделник, 17 декември 2012 г.

Пътувай смело през 2011

След уикенда продължаваме с кратък преглед и на полетите ми през 2011. Времето прекарано във въздуха стигна единствено до навъртяни 18000 км, а най-далечната дестинация спрямо България беше летище Схипхол в Амстердам. Изненадващо Bulgaria Air застанаха начело като водеща използвана линия. А софийското летище задмина Варна в топ-използвано.

Данните на кратко за 2011:
Общо полети: 22
Линии: 6
Посетени страни: 8
Общо км във въздуха: 17900 км
Най-често използвани линия: Bulgaria Air - 6 пъти; Wizzair - 5 пъти
Най-често използавани летища: София- 10 пъти; Варна - 8 пъти;
Ето и картата:
 
 

събота, 15 декември 2012 г.

Пътувай смело през 2010


Продължаваме с кратък преглед и на полетите ми през 2010. Като цяло прелетяните километри бяха отново в подобни граници, изцяло из Европа, но имаше и по-отдалечени дестинации като Малага, Рига или Сицилия. Лидер сред използваните линии отново бе Малев, но все по-често се възползвах и от нискотарфините Уиз. Отново Варна и Будапеща бяха основните ми летища, макар и този път с разменени места.

Данните на кратко за 2010:
Общо полети: 29
Линии: 7
Посетени страни: 10
Общо км във въздуха: 25300 км
Най-често използвани линия: Malev - 12 пъти; Wizzair - 7 пъти
Най-често използавани летища: Будапеща - 14 пъти; Варна - 11 пъти;
Ето и картата:

 

петък, 14 декември 2012 г.

Пътувай смело през 2009

 
Преди няколко дни се зарибих по една програмка, която умело генерира всички информации около полетите, стига акуратно да въведеш точни данни: дни на пътуване; двете летища; линията и дори вида самолет. В началото си казах, че това е безумно трудно начинание предвид честите ми полети през последните години. Но колкото повече се човърках в стари резервации и въвеждах една по една дестинациите толкова повече ми допадна заниманието. А и винаги съм си падал по такъв вид обобщаваща статистика. Да не говорим, че и чисто визуално е достатъчно прегледно. Не на последно място, смятам, че е хубаво освен истинските спомени от всяко едно място да събудим и тези малки детайли с които свързваме всеки един полет.
 
Заданието беше изключително трудно. За част от полетите имах избледнели спомени, но ето че успях или поне успях в една голяма степен. Анализите и детайлите за 2010, 2011 и 2012 са изцяло акуратни. И въпреки всичко ще почна от 2009 - където макар и да липсват определени полети, то статистиката е почти пълна, а и това е първата година с прелетяни над 20000 км в годишен план. Разстоянията се изчисляват в права линия, затова не са напълно акуратни и по този начин се губят между 10 и 20 % от реалните такива.
 
До 2009 летях сравнително рядко с по-екзотични еднократни пътувания до Финландия, Египет и САЩ. Тук пропускам и детско-юношеските години, когато имам поне 10-на полета по маршрута София - Варшава.
 
Данните на кратко за 2009 /макар и малко непълни/:
 
Общо полети: 19
Линии: 6
Посетени страни: 10
Общо км във въздуха: 20800 км
Най-често използвани линия: Malev - 6 пъти; Ryanair - 5 пъти
Най-често използавани летища: Варна - 8 пъти; Будапеща - 6 пъти
 
Ето и картата:
 

четвъртък, 29 ноември 2012 г.

До Порто и обратно с шопинг в Милано за 65 евро, в края на януари


Приятели,

Аз винаги гледам с няколко месеца напред, търсейки и планирайки интересни пътувания в промеждутъка на работния процес и служебните командировки. Става все по-сложно, защото се налага хем добро планиране за все по-отдалечени периоди, хем ако случайно изникне нещо извънредно, то графика ми вече е пълен. Но хич не се оплаквам.

Иде зима, най-вероятно корава добруджанска зима поне тук в Източна БГ. А този период е подходящ или за тотално скриване в домашни условия или пък бягство за кратко и климатично разнообразие. В продължение на това, ще ви подтикна да „избягате“ за втори път до Португалия и то съвсем скоро – след 2 месеца J

Този път ще ви пратя в Порто. Още веднъж е важно да се подчертае, че стигането до Португалия от България е сравнително трудно и неприемливо скъпо ако решите да се организирате с редовна линия. Да не говорим за активния туристически сезон. В края на януари на крилете на Уиз и Райън можете да се отдадете на кратка 4-5 дневна градска португалска идилия. Идилия по три причини:

-          Португалия е страхотна дестинация с интересна архитектура и колкото и да прилича на Испания, то е и толкова различна,

-          С португалците си приличаме визуално и по характер, а те са дори 1 идея по-мързеливи от нас /тук арабското влияние си е казало думата/

-          Температурите в края на януари са на прилични стойности от 10-15 градуса /както е днес тук/ … за разлика от предполагаемите снеговалежи и рекордно ниски температури на Балканите както всеки януари/февруари.

Ако още се чудите дали тази оферта е удачна, добавям още 3 фактора:

-          Любимото силно вино Порто – идеално за хладните вечери

-          Интересната цена за цялото пътуване

-          Възможност за бърз шопинг в Милано, съвпадащ със следновогодишните намаления.

Информация за Порто http://en.wikipedia.org/wiki/Porto и международното летище на  Порто http://en.wikipedia.org/wiki/Porto_Airport

Ето и подробности как се лети до Порто.

Тръгваме от София на 27.01 с полет до Бергамо на крилете на Уиз. При наличието на карта уиз дискаунт и ако успеем да се съберем в т.н. малък салонен багаж и платим по банков път, двупосочното пътуване SOF-BGY-SOF ще ни излезе точно 26,98 лв. Това е при условие, че се върнем на 01.02. Ако предпочетем връщане още на 31.01, то би било възможно само ако предният полет не закъснее дори и минута, защото имаме точно 70 минути между двата полета. Тук добавяме и 40 лв за връщането в случай, че изберем този рисков вариант. Големият салонен багаж в Уиз = нормален багаж в другите линии струва 20 лв на полет на пътник. Въпрос на необходимост …

 

Следващата отсечка се изпълнява вече с Райън, BGY-OPO-BGY, 27.01 – 31.01, за цена от 38,93 евро без чекиран багаж и без задължителната такса обслужване от 6 евро на полет на пътник … т.е. пишете ги 50,93 евро. На отиване имаме цели 9 часа престой, така, че спокойно може да си направите разходка до Милано и малко шопинг /но тогава ръчния багаж със сигурност няма да е достатъчен особено за лейди пътешествениците/.

 

Цялото пътуване до Порто и обратно, при най-икономичния, но все пак реален вариант ще ви излезе 65 евро.

сряда, 21 ноември 2012 г.

Голямата токийска главоблъсканица, логистична подготовка

 
Приятели,
 
Времето си тече ... и ето, че мина почти половин година от момена в който планирах голямото японско зимно пътуване, включае посрещането на Новата 2013 в Токио. И когато аз ще съм стъпил и с двата крака в нечетната година, то по родните земи тепърва ще се назландисвате какво да облечете за празничната вечеря.
 
Не че знам какво точно ще правя навръх празника. Малко съм я ударил през просото откъм организация, което не е присъщо за моята натура. Още повече, че всичко това ще се случи в една тотално непозната страна с ценови нива, които не позволяват импровизации. Но да кажем, че ще разчитам на идейността на моя другар Джони, както и случайността.
 
Днешният блогпост е вторият от поредицата "токийска главоблъсканица" и предполагам последен преди заминаването. А до въпросното заминаване взеха, че останаха има-няма 30 дни. Обещавам тържествено, че взимам тефтера със себе си и ща не ща, ще маркирам ежедневието си там. Имам и верен приятел - айфона, който ще отразява преживяното снимково.
 
Като цяло цялата летателна логистика е уредена и мога само да се надявам, че няма да има издънка по трасето. Зима е, но игнорирам този факт и всичко е наредено по план график. Ето и подробности на дългото, изморително и сложно пътуване до Токио и обратно:
 
Ден 1, демек 27.12.2012: Автомобилен преход Варна - Букурещ и полет до Дортмунд с Wizzair. Цена около 50 евро еднопосочно и то с включен багаж. Ден 1 продължава с влак от Дортмунд до централна гара Амстердам на цена от 29 евро. Следват няколко часа размотаване из червено-зелено-коледен Амстердам и замъкване към летище Схипхол, където планирам т.н. нощен няколкочасов релакс /вече намерих къде точно/ в очакване на Ден 2.
Ден 2, естествено на 28.12.2012: Започва с много ранен полет Амстердам - Рим /част от цялостната цена на билета/ ... вече бях писал какво е open-jaw билет и защо аджеба трябва да се мъча да летя от Амстердам. В Рим си кацам към 9 сутринта и имам 6 часа на разположение преди полет номер 2. Тук имам една известна дилема. Дали да рискувам да направя ултра-бърз урбан трип до центъра на Рим, напреки зимата и малкото време ... или да си чакам кротичко на летището. Работата е хем сърби, хем боли. Да речем, че решението ще бъде взето на място.
Ден 2/3: Дългото летене от Рим до Токио Нарита ... 13 часа пристигайки на обяд на 29.12 японско време.
Ден ... някойси, т.е. 06.01.2013: Полети Токио - Рим ... и след 3-часа полет Рим - Отопени с Блуер, на цена от ок. 50 евро еднопосочно и то с включен багаж. А след това живот и здраве нощен преход с кола до Варна.
 
Като базови транспортни разходи се получи следната сметка досега:
315 евро базов японски билет + 50 + 50 + 29 = 444 евро. Към това добавяме разхода Варна-Букурещ и паркинг в Букурещ ... и спокойно стигаме 550 евро ... закръгляме на 600 с всякакви логистични екстри. Цена много разумна от Варна до Токио и обратно по празници. Ако някой ме обори, му купувам веднага подобен билет ... но ако не ... купуват ми се 2 и то за Малдивите :)
 
Дотук добре: базовата логистика е уредена, билетите са купени, плановете са направени.
 
Какво не успях да свърша и най-вероятно няма да успея:
 
1. Най-важното, което май няма да успея е да си уредя планиране на престоя отсега в самата Япония. Причините бяха колкото обективни толкова и субективни. Но да кажем, че колкото пъти започвах да организирам пътуването Токио-Киото /препоръчано горещо от приятели/ ... то или вече офертата към която се стремях я нямаше, или беше блокирана заради празника ... или просто сметнах, че разхода е супер греховен. Така, че се придържам към едно полу-организирано пътуване ... което ще се опитам да обгърна или не след пристигане.
2. Бюджет: предвид факта, че все още нямам точен план за престоя вкл. новогодишното посрещане, то всеки бюджет би бил пред-пред последен. Колкото толкова ... гладен няма да умра, но във финансовите граници трябва да се побера.  
3. Необходими неща преди пътуването: освен покет гайда и компактния спален чувал, които все още не съм уредил се ядосвам, че изгубих импулса и желанието да понауча туй-онуй на японски. Но пък ме успокоява факта, че това което досега научих все още помня, въпреки напредналата възраст :) Т.е. лесен език говоримо.
 
Абе да съм жив и здрав ... до доживея 27.12 ... да тръгна и стигна нормално до Токио, да си прекарам прекрасно и да се върна не  по-малко жив и здрав ... пълен с емоции, преживявания и зареден за нови предизвикателства. Всеки един нерешен детайл ще бъде част от судокуто :)

петък, 2 ноември 2012 г.

4 нови дестинации на Уиз от Букурещ: Осло, Сардиния, Майорка и Женева

Приятели,
 
Последните 2 месеца доколкото бях активен то беше само на фейса. Опитвах се сравнително често до показвам/насочвам към някои интересни промоции витаещи в пространството. Тенденцията от последните месеци разбира се е, че интересните open-jaw промоции са от/до летища в Западна Европа. И въпреки това неудобство, някои от офертите бяха прекалено интересни и за нас - балканските пътешественици.
 
Този пост е посветен на Букурещ - и на добрите новини около новите дестинации на Уиз от летище Отопени. Всичко стана съвсем случайно, отдавна не бях наминавал към Уиз-а ... може би малко обиден от нововъведенията им около малкия салонен багаж. Но търсейки една уикенд оферта за Болоня /закупена/, попаднах на дестинации, които досега бяха само в кръга на мечтите от България и Румъния. Или да го кажем другояче - тези нови дестинации, бяха възможно най-лошата комбинация за едно лоукост пътуване: сложно с прекачвания в рамките на отделни дни както и доста скъпо разбира се.  Ето и пример: едно прекрасно местенце като остров Сардиния беше събудило силен интерес в някои от моите пролетни планове. За да мога да стигна до там от Варна, трябваше да пътувам с кола до Пловдив, да хвана Райън до Хан и оттам Сардиния ... връщането подобно ... и всичко това разбира се в неудобни часове и дори нощен престой на Хан.
 
Бях изключително учуден от новите Уиз дестинации, не само защото никъде досега не се появи подобно инфо а и просто те наистина изглеждат не толкова популярни за румънците. Можем само да се надяваме, че няма да ги сполети съдбата на други краткотрайни оферти, които бяха явно нерентабилни и в последствие канцелирани. За жалост - подобни новости от 3-те БГ летища няма, затова посочвам 4 от новите дестинации с начална точка Букурещ /може би не са само 4, но останалите ми изглеждат познато и все едно вече си бяха в списъка на падащото меню/.
 
1. Остров Сардиния за 75 лв двупосочно
 
> Полетите започват от 19.05.2013, два пъти седмично /сряда и неделя/.
> Посочената цена е за двупосочен билет, за членове на Уиз дискаунт клуб, само с малък салонен багаж и вкл. такса плащане чрез банков превод.
> Полетите се изпълняват до летище Fertiliв Алгеро. Линк към официалният сайт на летището за повече сервизна и транспортна информаия http://www.aeroportodialghero.it/home_en.asp.
 
 
2. Осло Торп за 112 лв двупосочно
 
> Полетите започват от 18.05.2013, два пъти седмично /вторник и събота/.
> Посочената цена е за двупосочен билет, за членове на Уиз дискаунт клуб, само с малък салонен багаж и вкл. такса плащане чрез банков превод.
> Полетите се изпълняват до летище Oslo Torp TRF. Линк към официалният сайт на летището за повече сервизна и транспортна информаия http://www.torp.no/Default.aspx?Language=EN&pkMenu=131.
 
 
 
3. Палма де Майорка за ...
 
> Липсва цена на сайта на Уиз, макар и да е видно, че полетите започват на 18.05 и ще се изпълняват веднъж седмично в събота, т.е. прекрасна възможност за седмичен релакс на канарските острови, директно от Букурещ
 
4. Женева за 75 лв двупосочно
> Полетите започват от 20.05.2013, два пъти седмично /понеделник и петък/.
> Посочената цена е за двупосочен билет, за членове на Уиз дискаунт клуб, само с малък салонен багаж и вкл. такса плащане чрез банков превод.
> Полетите се изпълняват до летище Geneva GVA. Линк към официалният сайт на летището за повече сервизна и транспортна информаия http://www.gva.ch/en/desktopdefault.aspx/tabid-161/httpstatus-404/.
 
 
 
 
 
Кратко резюме:
 
Уиз буквално ме изненадоха с тези 4 нови дестинации. От чисто практична гледна точка ползите са превъзходни, а именно:
> Директни връзки до непознати досега дестинации, които не бяха и не са предлагани от България и Румъния /с известни изключения/
> Конкуренция сред другите лоукостъри, визирам най-вече румънците от Блуер, които така или иначе сериозно са се впили като основен румънски лоукост превозвач, дори участват активно в инвестицията в новото летище на юг от Букурещ
> Изключително приемливи цени
> Възможност за достигане до Женева, от където често има добри open-jaw промоции на Алиталия
> Възможност за транзитиране и достигане до други недостъпни дестинации
> От лична гледна точка, и 4-те дестинации са част от моите краткосрочни планове за посещение, и живот и здраве това ще бъде осъществено.

неделя, 9 септември 2012 г.

Седмица в Непал ... ей така ... в началото на декември за има няма 800 лв



Приятели,
 
Всъщност няма съвсем конкретна причина защо избрах Катманду, Непал като поредната интересна дестинация. Нито съм маниак на тема източните религии, нито пък съм планирал пътуване към Непал.
 
Всъщност офертата е продиктувана от няколко случки и фактори:
 
- Генералният ми интерес към Азия
- Търсене на полети от Истанбул за Ченай, Индия за мои близки приятели
- Съвсем произволно избиране на Катманду от падащият списък на дестинации от AirArabia ... именно тези, с които намерих най-ниски цени за Ченай
 
Ето три достатъчно интересни повода за да ви отведа към Катманду. Разбира се към това ще добавя и още три по-субективни:
 
- Надъхан интерест за търсене на добри цени след промото на Катарците
- Винаги един добър повод за разходка и в Истанбул
- Air Arabia редом с Condor са ми много интересни линии извън добре познатите, чиито оферти следя с интерес ... и знае ли човек, може да полетя на техните крила съвсем скоро.
 
За Непал -тези, които се интересуват най-вероятно нямат нужда от допълнително инфо. Но за непалските лаици - ето достатъчно синтезирана информация от Уикипедия: http://en.wikipedia.org/wiki/Kathmandu
 
Ето и данни за самите полети, които се извършват от второто летище на Истанбул - Сабиха. Прекачването е удобно на летище Шаржа и в двете посоки. Посочена цена е абсолютно крайна с вкл. 20 кг багаж и всички административни такси.
 
 

четвъртък, 16 август 2012 г.

Битката за Варшава



От известно време следя доста изкъсо какво се случва над полското небе. Не само от чисто субективно-кръвна точка, но и смея да твърдя, че битката за полските туристи/пътешественици е една от най-интересните и динамичните през последните години, дори и месеци.

Още в предният пост подхвърлих, че поради ред причини лоукост гигантите от Ryanair и Wizzair се настаниха трайно на повечето полски летища, да не говорим за новото бебе - летището в Модлин ... все едно Полша им направи един грандиозен нискотарифен хъб, който превозва стотиците хиляди гурбетчии от Полша към Северна Европа; и не по-малката бройка полски туристи към Юга и чужди туристи към Полша. Абе с една дума - златна мина е тоя Модлин.

А всъщност забравяме за основният играч и няколко гранде-играчи, които оперират на другия, редовният пазар.

Националният полски превозвач LOT - един от доайените в Европа се стреми с все сили да бъде конкурентен не само на натрапниците на негова територия, но и да се бори с хиени като Lufthansa, British, KLM или Alitalia. А след фалита на Malev със сигурност заеха позицията на най-голяма редовна авиокомпания от Източна Европа. Със своето дъщерно дружество Eurolot постигнаха сериозни успехи и монополизираха местния пазар ... а да не забравяме, че Полша е шестата по големина европейска страна; най-големият пазар на ЕС в Източната му част; със силни темпове на икономическо развитие и мащабни градски средища на големи разстояния едно от друго. Да стигнеш от Гданск до Кракув с влак или кола е все едно да пътуваш от София до Прага ... така, че този пазар е твърде интересен за LOT. И успя да спечели битката по един или друг начин с една млада полу-лоукост местна компания Oltexpress ... която дори фалира преди броени дни.

Освен местният пазар LOT лети до почти цяла Европа ... ежедневно. Много силни позиции и в директните полети до САЩ - особено там където живеят милиони полски емигранти в районите на Чикаго и Ню Йорк. През май 2012 LOT пусна и директен полет до Пекин три пъти седмично.

Не е случаен и факта, че всички сериозни европейски играчи летят достатъчно интензивно и от/до Варшава. Тази година влизат и големите Emirates и Qatar airways.

Черешката на тортата е факта, че поляците ще бъдат първата европейска авиокомпания, която ще получи така мечтаните поръчани отдавна ултрамодерни и икономични дриймлайнери Boeing787. Първият от 8-те каца през ноември. Първата очаквана дестинация е през януари 2013 до Чикаго. Очакват се още 4 бр. от тази поръчка да пристигнат до края на март 2013. А тези нови и скъпи играчки трябва да печелят пари ... и то немалко пари. Затова атаката ще е сериозна.

Според говорителя на LOT всички полети до САЩ и Канада през 2013 ще бъдат извършвани само с Dreamliner. Към тях добавяме и линията до Пекин. А новостите през 2013 могат да се окажат още по-екзотични. Твърдо се говори за Токио, а с по-малка сигурност за Бангкок, Шанхай, Шенжен и Делхи ... т.е. за градове от по 10 и повече милиона население.

Дали LOT ще се превърне в някакъв фактор или недай си боже би го сполетяла съдбата на унгарския превозвач? Само времето ще покаже. Е разбира се и ред други фактори, но те са в сферата на един задълбочен икономически анализ. Има много спекулации и градски легенди около LOT, като например, че всъщност е пред фалит както Malev ... или пък, че е пред продан на Turkish. Кой ти знае? Или всъщност нека има кой го да мисли ...

А ние по-скоро можем да се радваме на интересните почти-ежеседмични промоции на LOT, тъй като има и ежедневна директна връзка София - Варшава - София. При промоция двупосочният билет е дори 80 евро двупосочно с такси и багаж, което е примамливо и практично.  

петък, 10 август 2012 г.

В началото на есента, 1 седмица обиколка на Будапеща, Варшава и Брюксел ... за 81 лв



Приятели,

Отдавна не съм пускал нещо по-така ... или демек някоя интересна конкретна оферта. Причини колкото искаш, но да кажем, че основната е летния сезон със съпътстващите го генерално високи цени.

Ето, че малко по-малко почват да излизат читави цени за началото на есента, т.е. е време за пътуване. А какво по-хубаво от това да направим едно малко по-засукано пътуване посещавайки 3 европейски столици ... за смешни цени. Всъщност ви приканвам сериозно да се замислите и възползвате от въздушната битка, която RyanAir и WizzAir си устройват и по-специално акцентирайки върху летищата в Будапеща и Варшава Модлин. Битката не е случайна, но не се знае дали няма да приключи скоро и да секнат примамливите оферти.

Откак Малев фалира и двата лоукост гиганта се настаниха умело на летище Ферихеги ... със сходни дестинации, дори и часове на полети. Нека не забравяме, че Будапеща е може би третият най-посещавам Централно/Източно европейски град след Прага и Кракув.

Варшава от своя страна си построи съвсем ново нискотарифно летище, а Wizz и Ryan се настаниха като хиени. Полша се развива стремглаво икономически, а да не забравяме, че от 2004 насам цяла западна Европа е залята с полска работна ръка, затова дестинации като Корк, Бристол, Стокхолм или Рейкявик например са много популярни.

Избрах за вас една комбинация с Wizz … не защото ги харесвам повече от Ryan, но от чисто финансова гледна точка, притежавайки клубна карта, може да спестите между 10 и 20 лв на полет /при равни цени с Ryan/ ... и ето ви едни 100-на лв спестени, или по-скоро пренасочени към разходи за шатъл и т.н. Спокойно можете да замените Варшава и Брюксел със Стокхолм и Милано например. Цени подобни, просто се поразровете на сайта на Wizz и си изберете друга дестинация, която би ви била присърце. Датите също са примерни, подобни ниски цени има и в началото и средата на октовмри.

Пътуването започва от София с вечерен полет до Будапеща. Ден и половина за бърз urban tourism в унгарската столица и отпътуваме за Варшава Модлин. В полската столица повтаряме упражнението и хващаме полета до Брюксел Шарлероа ... а в белгийската столица цели два дни и половина. В последният ден летим от Шарлероа през Будапеща до София или директно до София ... кой както му се прииска.

Ето и данни как да стигнете от/до трите летища:

Табличката отдолу представя накратко основните логистични данни, които са валидни за тази оферта, а ето и малко важни коментари:

1. За ваше удобство съм изчислил цените в лв, макар и реално да трябва да се купят 4 отделни билета в 4 различни валути. Цените не включват задължителните такси за превод, както и допълнителните такси в случай на чекиран багаж. При днешни курсове на унгарски форинт, еврото и полската злота спрямо лв, общата сума за 4-те билета възлиза на 80.98 лв.
2. Цените са ако имаме налична карта Wizz Club. Към днешен ден картата струва 30 евро, важи за 1 година и дава отстъпки до 10 евро на пътник на полет. Ако решите да пътувате дори и само при тази конфигурация – вече сте си избили разхода за картата, и можете само да спечелите за всички бъдещи полети в рамките на 1 календарна година.
3. Задължителната такса превод възлиза на 8 лв на пътник на полет при банков превод или 12/16 лв на пътник на превод при плащане с някоя от международните карти Maestro, Mastercard, Visa. Сумата за 4-те полета би била 32, 48 или 64 лв. Т.н. задължителна резервационна такса също може да бъде избегната ако имате собствена или ваш познат ви услужи с кредитна карта на Wizz издавана в Румъния и Полша.
4. Ако решите да мъкнете багаж ще платите още 2 пъти колкото ви е билета ... неприятно но факт.
Обобщавайки: Много евтина възможност да отскочите до Будапеща, Варшава и Брюксел в рамките на 1 седмица, на крилата на Wizz.      

Дата
Излитане
Кацане
Маршрут
Цена
Компания
1
22.09.2012
19:25
19:45
Sofia T1 Budapest T2
28.99 BGN
WizzAir
2
24.09.2012
16:15
17:30
Budapest T2 – Warsaw Modlin
9.99 BGN
WizzAir
3
26.09.2012
18:25
20:30
Warsaw Modlin – Brussels Charleroi
10.26 BGN
WizzAir
4
29.09.2012
15:15
18:55
Brussels Charleroi – Sofia T1
31.74 BGN
WizzAir